Joy Jordan-Lake újdonsága, a Kínzó könyörület húszéves kutatómunka és írás eredménye, mely az írónő egyetemista éveiig nyúlik vissza. Kutatásának középpontjában a charlestoni Mother Emanuel metodista templom állt, amely központi szerepet játszott az 1822-es rabszolgafelkelésben, és amely majdnem 200 évvel később, 2015-ben egy brutális, rasszista indíttatású mészárlás helyszínéül szolgált.
„Szó szerint az utolsó átolvasás végén voltam 2015 júniusában, amikor a tragikus lövöldözés történt. Írtam erről a szerző jegyzetében, de most is elmondom: ezen a ponton majdnem lemondtunk az egész regényről az ügynökségemmel. Az akkoriban létező váltakozó idősík a sok tragédia ellenére boldog, reményteli hangulatban végződött, és ez 2015. június 18-a után hamisnak, szinte az elhunytakkal és családjukkal szembeni kegyetlenségnek tűnt. Egyedül Charleston támogató, inspiráló lakosainak köszönhető a megfelelő végkifejlet: fájdalommal és borzalommal teli, ugyanakkor szeretetteljes és megbocsátást hirdető.”
A váltakozó idősíkon játszódó Kínzó könyörület olyan, amai napig releváns témákat dolgoz fel, mint az esélyegyenlőség és a rasszizmus. Történelmi tényeken alapuló, pontos leírást ad a rabszolgaságról és annak hatásairól, ugyanakkor lenyűgöző történetet kínál titkokról, családról, és az idő múlásának is makacsul ellenálló szeretetről.