Megrendülve tudatjuk, hogy a cikk megjelenése után egy nappal, 2020. november 18-án Benkő László hosszan tartó betegség után elhunyt. Így a könyvajánló cikkben bemutatott mű, ami a zenész és a hozzá legközelebb állók közreműködésével íródott, sajnos hamarabb vált a legendás billentyűs emlékének őrzőjévé, mint bárki számított volna rá.
Benkő László kétségtelenül hazánk egyik legmeghatározóbb Kossuth-díjas és Liszt Ferenc-díjas zenésze, zeneszerzője. Alakja legendássá vált az 1962 óta fennálló Omega rockegyüttesben, ahol számos hangszeren, de elsősorban billentyűsként közreműködött. Erős kisugárzású, igazán megnyerő személyiség, ahogyan fia szavai is érzékeltetik:
„Apura jellemző az is, hogy úgy 65-66 éves lehetett, Drezdában játszottak, és egy húsz év körüli leány földobta neki a szobakulcsát a bugyijával együtt.”
Azt gondolhatnánk, hogy Benkő Lászlót senkinek sem kell bemutatni, ám Havas Henrik számos elmélyült és kötetlen beszélgetésen alapuló új könyve a legelvakultabb rajongók számára is rengeteg meglepetést tartogat. A beszélgetések keretét Benkő László rosszindulatú daganattal folytatott elszánt küzdelme adja – valami, amiről a kötet szerzője is sokat tud.
Zenésztársai, családja és menedzsere elevenítik fel a híresen önfejű zenész élettörténetét, és a sztorikból maga az érintett is jócskán kiveszi a részét: megtudhatjuk, miért trónol Lacika egy csapatnyi felnőtt között bilin, hogyan játszott a kezdő Omega az Amerikai Nagykövetség nyári buliján, és ő miért tehertaxin távozott onnan, hogyan sietett Gina Lollobrigida a fiatal zenészek segítségére, mi köze Korda Györgynek a Hammond orgonához, és mekkora törést okozott Presserék kiválása – egyszóval a magyar könnyűzene hőskorszaka elevenedik meg az Omega szemüvegén át.
Havas Henrik értő kérdéseinek és kommentárjainak köszönhetően két család példátlan története sejlik fel: az egyik a Benkő famíliáé, a másik pedig a minden vita, civakodás és kisebb-nagyobb összeveszés ellenére főnixmadárként feltámadó Omegáé.