Gyönyörködtet és tájékoztat - a Magyar világörökség című könyv ezt nyújtja az olvasónak. Ritka és szép felvételekkel, a helyszínek legjobb szakértőinek leírásával kalauzol végig a világörökség magyarországi helyszínein: Budapest világörökségként számon tartott panorámáján, a ritkaságként megőrzött Hollókő ófalu utcáin, az ezeréves Pannonhalma kincsei között, az aggteleki barlang csodáin, a Hortobágy szikes pusztáján, a pécsi ókeresztény emlékek titkain, a tokaji lejtők és falvak világában, a Fertő tó és környéke különleges táján.
1972-ben Párizsban született meg az UNESCO világörökségi egyezménye, melynek célja a világ kulturális és természeti örökségének számontartása, megóvása. A listára kerülésnek szigorúak a feltételei. Ezeknek a kritériumoknak 2003. júliusáig 129 állam területén 754 helyszín felet meg a kulturális és a természeti, valamint a vegyes, vagyis az emberi kultúra és a természet szerencsés együttélését reprezentáló kategóriában.
Magyarország nyolc, ha a külön eljárásban listára került Andrássy utat külön számoljuk, kilenc helyszínnel szerepel a listán. "Az örökséget elfogadtuk, az örökséget gyarapítanunk kell, és arra fordítani, amire ezer éven át használták: magyar nemzeti közösségünk, Európa és a világ javára" - írja Bánhegyi B. Miksa Pannonhalmáról szólván. Megszívlelendő tanács minden világörökségi helyszínünkkel kapcsolatban.
Büszkék lehetünk rájuk, és felelősséggel is tartozunk értük. Érdemes és jó minél jobban, mélyebben megismernünk és megszeretnünk őket - ezt a célt kívánja szolgálni a Magyar világörökség című könyv.