Az elnök emberei (1976)
A zsáneren belül alapvetésnek számító klasszikus Alan J. Pakula-filmben Robert Redford és Dustin Hoffman ered a Watergate-botrány piszkos részleteinek nyomába – és bukkannak nagyon messzire vezető szálakra. A film valós eseményeken, Bob Woodward és Carl Bernstein újságírók saját emlékeiket megíró könyvén alapult.
Kína-szindróma (1979)
Az elnök embereinek sikere (és Oscar-díjai) után divatba jöttek az újságírós filmek, és ezekből az évekből a Kína-szindróma az egyik legkiemelkedőbb közülük. Itt fiktív a leleplezés tárgya (egy amerikai atomerőmű üzemzavara), de a folyamat, ahogyan aztán a hatalom megpróbálja elhallgattatni a Jane Fonda játszotta riporternőt, már sajnos túl ismerős.
A Pelikán ügyirat (1993)
Alan J. Pakula életművében nem Az elnök emberei az egyetlen izgalmas újságírós film, és A Pelikán ügyiratban ugyan egy joghallgató lány (Julia Roberts) bukkan a politika felső köreire mutató összeesküvésre, de ennek nyilvánosságra hozatalában már egy rutinos tényfeltáró sajtómunkás (Denzel Washington) segít neki, bármi áron.
Lapzárta – Veronica Guerin története (2003)
Veronica Guerin létező személy, aki nemzeti hősnek számít Írországban – ezt pedig az újságírói munkásságával érte el, melynek révén a kilencvenes években sikerült felszámolni a Dublin utcáit irányító drogkereskedelmet és a vele összefüggő korrupciót. Erről a saját maga és családja biztonságát is veszélyeztető küzdelemről szól ez a Cate Blanchett főszereplésével készült életrajzi mozi.
Írta: Villányi Dani
Nyitókép: a Spotlight című film jelenetképe. Forrás: InterCom