„A Hitlerektől és Himmlerektől megszabadulhatunk, de a Speerek velünk maradnak…” – Sebastian Haffner, 1944
Előrendelhetővé vált Gitta Sereny eredetileg 1995-ben megjelent könyve, az 1981-ben meghalt Albert Speer, Hitler közeli bizalmasa, főépítésze és fegyverkezési és ellátásügyi csúcsminiszterének életrajza, monográfiája.
Gitta Sereny (1921–2012) magyar–osztrák származású újságíró, író, a magyar arisztokrata, Serény Ferdinánd lánya volt. A család a náci Németországból előbb Franciaországba, majd Nagy-Britanniába költözött. Gitta Sereny oknyomozó újságíróként részt vett a nürnbergi per tárgyalásain, ahol az érdeklődését Adolf Hitler építésze, Albert Speer keltette fel. Albert Speer (1905–1981) a Harmadik Birodalom személyesen Hitler által megbízott főépítésze, fegyverkezési minisztere és a haditermelés irányítója volt. Nürnbergben 1946-ban, miután a bíróság elé állítottak közül egyedül ő ismerte el a felelősségét a második világháború eseményeit illetően, húsz év börtönre ítélték. Börtönévei alatt megírta visszaemlékezéseit, s Spandauból való szabadulása után is több sikeres könyvet publikált. 1981-ben Londonban halt meg egy szállodai szobában, a szeretőjével együtt töltött idő alatt.
Gitta Sereny könyve, az évtizedek kutatómunkáját összegző Albert Speer küzdelme az igazsággal két kérdés nyomában jár. Egyfelől, hogyan kerülhetett Speer Hitler bűvkörébe, amire a családi-szellemi háttere nem predesztinálta elvileg? Másfelől, milyen pszichikai folyamatok zajlanak Speerben a bűnössége és felelőssége kapcsán: elsősorban a zsidóságot kiirtó elképzelések és ezek megvalósítása tekintetében? Vállalja-e ezekért a felelősséget, tagadja-e, hogy tudott róluk, vagy amikor már szembesítették vele, hogyan dolgozza fel húszéves börtönévei alatt, illetve utána?
A történész-újságíró levéltári kutatásokkal, többszöri, Speerrel folytatott hosszas személyes interjúkkal, illetve az egykori főépítész emlékiratainak, naplóinak alapos és körültekintő elemzése révén megadja a kérdéseire a válaszokat.
Ha érdekel a történelem ezen sötét, ám annál tanulságosabb időszaka, ajánljuk neked az egykori nünbergi főügyész, Ben Ferencz rendkívüli életét bemutató Ítélet a Gonosz felett című könyvünket is!