„Ha teheted, szolgálj más embereket, más érző lényeket. Ha nem, legalább attól tartózkodj, hogy kárt okozz nekik. Azt hiszem, ez tekinthető egész filozófiám alapjának.” (Tendzin Gyaco)
Tendzin Gyaco, a tizennegyedik dalai láma 1950 óta a tibeti régió legfőbb spirituális vezetője. A különösen karizmatikus egyéniséggel rendelkező férfi volt az első a dalai lámák sorában, aki Nyugatra utazott, ahol a buddhista tanításokat hirdeti, és hangsúlyozza az etika és az egyetemes felelősségtudat, valamint a vallások közötti párbeszéd fontosságát, amiért 1989-ben Nobel-békedíjjal jutalmazták.
Számos könyv született már a vezető életéről, azonban egy sem adja át olyan hitelesen ezt a kivételes élettörténetet, mint Alexander Norman elismert Tibet-szakértő könyve, aki 30 év ismeretség és közeli munkakapcsolat után azon kevesek közé tartozik, akik igazán jól ismerhetik a spirituális vezető munkásságát és a pozíció mögött rejtőző embert.
A szerző rámutat arra, hogy bár a dalai láma számára mindig is kényelmetlen volt politikai szerepvállalása, valójában nagyon tapasztalt és ravasz játékos, aki egész életében sikeresen manőverezett az átható erőszak, a buddhizmust megosztó ellentétek és a nagyhatalmi játszmák között. Politikai szerepénél is meglepőbb azonban mágiában, látomásokban és próféciákban gyökerező spirituális gyakorlata – amelynek részleteit ebben a könyvben ismerhetjük meg elsőként.