Az Amazon Books tavaly év végén felmérést készített arról, hogy Nagy-Britanniában az olvasók kit tartanak minden idők legjobb szerzőjének. A vizsgálatban összesen 2000 fő vett részt, akiknek 44 százaléka Jane Austenre szavazott. Nem csoda az elsöprő siker, hiszen az Austen-kultusz napjainkban is töretlen – mi sem mutatja ezt jobban a számtalan Büszkeség és balítélet-, Értelem és érzelem- és Meggyőző érvek-feldolgozásnál; illetve, hogy közelebbi példát hozzunk: a Könyves Magazin népszerű Az Austen-projekt elnevezésű podcastjénél.
A második helyezést J. K. Rowling érte el, aki Harry Potter-sorozatával felvirágoztatta a gyermek- és ifjúsági irodalmat. Ezután Roald Dahl következik, a Charlie és a csokigyár szerzője. William Shakespeare így a dobogóról lecsúszva a negyedik helyen végzett.
A listán számtalan olyan szerző szerepel, akik úttörőnek számítanak a világirodalom színpadán. Shakespeare mögött fej-fej mellett George Orwell és J. R. R. Tolkien – mindkét író 35 százalékot ért el.
Orwell utópikus történetei mindmáig hátborzongatóak és példaértékűek: az Állatfarm és az 1984 örök hivatkozási pontok.
A Gyűrűk Ura J. R. R. Tolkien ikonikus műve, amelynek különleges világa, örök érvényű mondanivalója a mai napig sok olvasó számára meghatározó világszerte. A kétezres években készített filmfeldolgozásoknak, valamint a legújabb, tavaly debütáló A hatalom gyűrűi Amazon Prime-sorozatnak köszönhetően pedig számos olyan rajongóra is szert tett, akik először talán megijedtek a világ legnagyobb terjedelmű tündérmeséjének mondható történettől.
A listán a Brontë-nővérek is előkelő helyet kaptak, mindkettőjüket beválasztották a legjobb 10-be. Charlotte Brontëtől a Jane Eyre, Emily Brontëtől az Üvöltő szelek ismeretes a magyar olvasók körében.
A listán szerepel továbbá Thomas Hardy, Mary Shelley és Virginia Woolf is – mind kétségtelenül a brit irodalom kiemelt alakjai.