A listán főleg olyan írók szerepelnek, akik nyíltan Ukrajnát támogatják, mint Joe Abercrombie vagy Dmitry Glukhovsky, akik nyíltan és rendszeresen bírálják Putyint – csakúgy, mint Vlagyimir Szorokin.
Anastasia Burlakova Facebook-posztja hívta fel először a figyelmet arra, hogy több népszerű írót is betiltottak a moszkvai könyvtárakban. Burlakova regényeket akart leadni a könyvtárban, ahol állítólag egy listát mutattak neki – azon írók nevével, akiknek művei az orosz kormány megítélése szerint veszélyesek.
Neil Gaiman, aki szintén szerepel a listán, a Twitteren osztotta meg a hírt.
A tiltólistás írók között Stephen King neve is szerepel, ami talán elsőre igen meglepő, azonban egy kis utánaolvasást követően gyorsan kiderül az igazság. Ők mindketten olyan szerzők, akik hangot adtak az állaspontjuknak: a továbbiakban nem hajlandóak az orosz–ukrán háború okán szerződést kötni orosz kiadókkal.
Gaimennek viszonylag sok könyve jelent meg oroszul, ennek ellenére az író kijelentette, hogy addig nem szándékozik további szerződéseket kötni a helyi kiadókkal, amíg Putyin van hatalmon.
A Nobel-díjas Szvetlana Alekszijevics szintén nyíltan bírálta Oroszországot; budapesti látogatása során azt mondta, hogy számára felfoghatatlan az oroszok támadása.
Egy hazánkban adott interjújában elmondta, a háború kitörése előtt két nappal repültek Berlinbe a családjával, és bár hiányoznak neki a barátai, ismerősei és bizonyos tájak, igazából nem akar visszatérni Oroszországba, sőt várja Ukrajna győzelmét.
Természetesen, ha már a „feketelistáról” beszélünk, akkor George Orwell neve is felmerül, hiszen ő már talán örök vendége a tiltólistáknak. Az 1984 például már a Szovjetúnióban is tiltólistán szerepelt, egészen ’88-ig nem is lehetett hozzájutni – legalábbis legálisan. Külön érdekesség egyébként, hogy 2022-ben az 1984 a második leggyakrabban letöltött könyv volt Oroszországban.
Az oroszok egyelőre nem erősítették meg, de nem is cáfolták a híreket, viszont a listára pillantva láthatjuk, hogy önmagáért beszél.