„Budapest formáját az adja meg, hogy milyen hangulatban van, aki nézi. Gyere, gyere bárki is, csinálj egy Budapestet!”
Az alábbi Eszterházy Péter idézet (Hahn-Hahn grófnő pillantásából) olvasható a Budapest Nagyregény weboldalán, ami nem is lehetne találóbb leírása a projektnek, amelyben civilek és a kortárs irodalom legismertebb szerzői dolgoznak együtt azon, hogy a főváros egyesítésének 150. évfordulója alkalmából egy olyan művet hozzanak létre, amelyben az ezerarcú Budapest története elevenedik meg.
A szervezők olyan családi, személyes történetek beérkezését várták január végéig, amelyek a város egyes kerületeihez, konkrét kerülethez, épületekhez, közterekhez vagy eseményekhez kötődnek és amelyek egy egész városrész történetét tükrözhetik. A főváros 23 kerületéhez olyan kortárs magyar szerzők fognak a beérkezett családi legendáriumok, személyes történetek és helytörténeti kutatások vonalán elindulva egy-egy új történetet alkotni, mint például Háy János.
Háy János (1960) író, költő, a mai magyar irodalom megkerülhetetlen alakja. Minden műfajban tevékeny – 16 prózakötet, 8 verseskötet és számtalan díjnyertes dráma szerzője –, és merészen kísérletezik a köztük lehetséges átjárásokkal. Drámáit minden évadban országszerte játsszák. Műveit több nyelvre aktívan fordítják. Legfrissebb kiadású szépirodalmi regényei: Völgyhíd, Szavalóverseny.
Februárban a 23 író már el is kezdte a különleges alkotómunka játékszabályainak meghatározását Tasnádi István dramaturg segítségével, hogy az egyes fejezetek ne csak önmagukban működjenek, hanem egy egészként is összeolvashatóak legyenek és az egész város története szülessen meg a fejezetek elolvasásával.
A Budapest Nagyregény 2023. november 17-én az egyesítés 150. évfordulóójától lesz elérhető.
A nagyregénybe igaz nem minden beérkezett történet kerülhet bele, azonban azok sem vesznek el, amelyek nem kapnak helyet a regényben, ugyanis a könyv mellett számos más eseményen is találkozhatunk majd a beérkezett helyi történetekkel. A könyv alapján készült társművészeti feldolgozások formájában is formát öltenek majd a gyűjtés és kutatómunka során összegyűjtött információk, valamint különböző online felületeken, a könyvhöz tartozó kiadványokban is helyet kaphatnak majd a beküldött legendáriumok legjobbjai.
A projekt a Könyvfőváros program keretében a Szabó Ervin Könyvtár és Kreatív Európa Alap támogatásával valósul meg.
A Budapest Nagyregény megírásában résztvevő 23 szerző nem más, mint: Bartók Imre, Cserna-Szabó András, Dragomán György, Dunajcsik Mátyás, Fehér Renátó, Grecsó Krisztián, Háy János, Karafiáth Orsolya, Kemény István, Kemény Zsófi, Kiss Noémi, Krusovszky Dénes, Mán-Várhegyi Réka, Nagy Gabriella, Németh Gábor, Simon Márton, Szabó T. Anna, Szécsi Noémi, Szvoren Edina, Tompa Andrea, Tóth Krisztina, Vámos Miklós és Závada Péter.