Bob Dylan ötven éve a popzene egyik legmeghatározóbb alakja, és ő az egyetlen előadóművész, aki irodalmi Nobel-díjat kapott. 2016-ban a Svéd Akadémia döntése nagy meglepetés volt mindenki számára, hiszen Dylannek a hagyományos értelemben véve nincs irodalmi életműve. Az indoklás szerint azért kapta meg mégis az elismerést, mert az amerikai dalszerzői hagyományon belül egy teljesen új, költői kifejezésmódot alkotott. Dalszövegei valóban rendkívül összetettek, hatással van rájuk a politika, a filozófia és az irodalom is. Christopher Ricks oxfordi irodalomprofesszor több tanulmányt szentelt Dylannek, akinek költészete véleménye szerint Miltonéval, Keatsével, Tennysonéval áll egy szinten.
„Bob Dylan nagyszerű költő, az angol nyelvű irodalmi hagyomány és dal tradíciójának megtestesítője, aki folyamatosan újraalkotja önmagát” – fogalmazott az akadémia titkára, Sara Danius a díj kapcsán. Arra a felvetésre, hogy szigorúan véve nem beszélhetünk költészetről az énekessel kapcsolatban, úgy reagált, hogy egykoron Homérosz és Szapphó műveit is hangszeres kísérettel adták elő, ma pedig már „csak” olvasva is értéket képviselnek.
„Bob Dylan irodalmi Nobel-díja fordulatot jelenthet az elismerés történetében. Nem annak ellenére kapta a díjat, hogy rocksztár, hanem bizonyos értelemben pontosan azért.”