Mindenkinek vannak kérdései.
Ettől vagyunk emberek. Fajunk egyedeiként sok mindenben nem értünk egyet egymással: mást gondolunk a politikáról, más a kedvenc focicsapatunk… Egy dolog azonban egészen biztosan közös bennünk: a tudni akarás. Mindannyian kíváncsiak vagyunk, és mélyen legbelül ugyanazok a kérdések foglalkoztatnak bennünket.Érdekel minket, hogy miért nincs visszaút az időben, van-e belőlünk másik valahol, hogy micsoda a tér és a nehézkedés. A válaszok itt vannak, ebben a kötetben.
Jorge Cham, a kutatóból lett karikaturista és Daniel Whiteson fizikaprofesszor mesterei a tanításnak: úgy magyarázzák el a tudományos eredményeket (vagy azok hiányát), hogy mindenki érti. Akárcsak előző könyvük, a Halványlila gőzünk sincs: Tutikalauz az ismeretlen Univerzumhoz lapjain, most is röviden, szórakoztatóan és rengeteg vicces rajzzal illusztrálva lebbentik fel a fátylat a testünket alkotó részecskékről, a legtávolabbi galaxisokról és mindarról, ami a kettő között van.
Az Univerzum – gyakran ismételt kérdések és válaszok című könyvben választ kapunk néhány mély, létezésünk szempontjából alapvető fontosságú kérdésre, amely az embernek egyáltalán eszébe juthat saját magával, bolygónkkal vagy a valóság természetével kapcsolatban.
Érdekel, hogy miért nem látogattak meg még bennünket idegen lények (feltéve, hogy tényleg nem)? Esetleg az, hogy valóban egyedi vagy-e, vagy csak programozott szimuláció idegenek videójátékában? Ha éjszaka felébredsz, gondolkozol-e azon, hogy van-e élet a halál után?
Az előző könyv arról szólt, amit nem tudunk, ez meg arról, amit igen. Ez is tudományos, érdekes és vicces, rengeteg karikatúrával, ahogy a szerzőktől megszokhattuk.
Whitesonnak és Chamnek van egy podcastje, ahol megválaszolják a hallgatóik kérdéseit. A legérdekesebb kérdéseket gyűjtötték össze egy csokorba ebben a könyvben. Van olyan, amit meg lehet válaszolni és van, amit a mai tudásunk alapján nem. Húsz fejezetben tárgyalják az Univerzumot, attól kezdve, hogy honnan jön, odáig, hogy miért nem tudunk másik Földet keresni magunknak.