Tudást ajándékozni minden bizonnyal a leghasznosabb és legértékesebb dolog, hiszen egyesül általa az olvasás iránti szeretet és a tudás iránti vágy. Az alábbiakban olyan könyveket válogattunk össze, amelyeknek más-más az ismeretanyaga, ám mindegyik körüljárja a történelem és a tudomány tényeit, hogy bevonja az olvasót az ismeretlenbe. Ezúttal választ kaphatunk örökös kérdéseinkre, melyek, ha nem is mindennap, de olykor-olykor, egy váratlan helyzetben eszünkbe jutnak.
A világegyetem terminusra gondolva valami egészen elképesztő jut sokak eszébe, valami egészen hatalmas és megfoghatatlan, és a nap végén mindig marad egy-két megválaszolatlan kérdés az emberben. Jorge Cham és Daniel Whiteson ezekre a kérdésekre válaszol nem is olyan rég megjelent, Az Univerzum – Gyakran ismételt kérdések és válaszok című könyvében. A könyv elolvasása után tisztában leszünk azzal, hogy miért nem tudunk visszautazni az időben; hogy megáll-e az idő valaha; vagy hogy egyáltalán miért is kérdezősködünk annyit.
„Ezek az emberiség valaha feltett legnagyobb kérdései, és a szerzők szellemesen, humorral, szakértelemmel és alázattal kezelik őket. Kiváló, könnyen érthető forrás a kíváncsi emberek számára, akik szeretnének tanulni a kozmológiáról.” (Booklist)
Rebecca Wragg Sykes kutatásokon alapuló érdekfeszítő könyvében megismerkedhetünk a neandervölgyi elődeink történetével és a korabeli viszonyok kihívásaival. Az írónő felfedi valódi természetüket, a megpróbáltatásokra adott fizikai és szellemi reakcióikat, életvitelüket, illetve azokat az elképzeléseket, amelyek máig élnek a modern kor emberének emlékezetében. Az érthetően elbeszélt olvasmányt mindenkinek ajánlatos elolvasni, akit érdekel az őskor és az akkor élt emberek.
Philipp Blom a kis jégkorszak történetét meséli el könyvében, amelyben bemutatja, hogy az emberek miként próbáltak meg küzdeni az életben maradásért, felhasználva a korabeli technológiai és tudományos ismeretüket. Miközben az éghajlatváltozásról mesél, történelmi viszonylatokban tárja elénk a társadalom előtt felmerülő kihívásokat és a hideg mérséklésére tett kísérleteket. Ám a természet rendjébe való emberi beavatkozás sosem vezetett jóra, ahogy azzal a jelenben is nap mint nap szembesülünk.
„Érdekfeszítő, informatív, jól megírt, friss szemléletű krónika egy lényegi és tanulságos társadalmi-kulturális átalakulásokkal járó éghajlatváltozásról. Mindenki számára vonzóan, aki csak egy kicsit is érdeklődik Európa története és a klímaváltozásból adódó kihívások iránt.” (Booklist)
Hiába tölt be központi szerepet agyunk minden emberi tevékenységünk során, mégis csupán töredékét értjük működésének. Albert Moukheiber Az elme trükkjei könyvében kísérli meg feltárni az olvasó számára az agyi mechanizmusokat, illetve az összefüggéseket működésbeli és viselkedésbeli viszonylatban. Az átadott tudásanyag segítségül szolgál e fő éltető elemünk megértésére és javunkra fordítására.
Tom Shippey arra a kérdésre keresi a választ izgalmakkal teli könyvében, hogy hogyan váltak a vikingek sikeressé a régmúlt évszázadokban, és honnan ered legendás vakmerőségük. Bizonyára a legtöbben már hallottunk történeteket vagy mendemondákat az északi emberek erejéről és rettenthetetlenségéről, ám tudásunk megrekedt a hatalmas viking hajók és a rabló portyázások mentén. Ám e könyv olvasásával most alkalom kínálkozik a viking lét színfalai mögé kukkantani, és megismerni a vikingek valódi életszemléletét.