A keleti kultúrák szokásai és jellegzetességei olyan távoliak számunka, hogy emiatt szinte varázslatosnak tűnnek. A nyugati társadalomnak a téma iránti kíváncsiságát mi sem bizonyítja jobban, mint a Keletet bemutató könyvek és filmfeldolgozások nagy népszerűsége – gondoljunk csak az Egy gésa emlékirataira vagy a 2018 sikerkönyvének bizonyuló Pacsinkóra. A számos elbeszélés mellett is azonban akadnak a keleti történelemnek olyan korszakai, melyek nagy jelentőségük ellenére sokunk számára ismeretlenek. A szlovák származású, harcművészetekben jártas amerikai írónő, Ana Johns épp egy ilyen időszakot dolgozott fel debütáló Nő fehér kimonóban című regényében: története a II. világháború utáni Japánba repíti az olvasót.
A két szálon futó mű egyrészt bemutatja az 1950-es években élő fiatal japán lány, Naoko történetét, aki szíve alatt egy amerikai tengerész gyermekét hordja, azonban családja jó híréért szörnyű döntések meghozatalára kényszerül. Másrészt megismerkedhetünk a napjaink Amerikájában élő Tori Kovaccsal, aki egy különleges levél megtalálása után hosszú utazásra indul, hogy feltárja a családja valódi múltját.
A szerzőt egy különleges családi történet ihlette a könyv megírására, ugyanis a haditengerészetnél dolgozó édesapja a háború után beleszeretett egy gyönyörű japán lányba, a nő családja azonban származása miatt megtagadta őt mint udvarlót. Ana Johns édesapja visszaemlékezéseinek hatására komoly kutatómunkába kezdett, mely során egy szörnyű, ám a japán nők számára annál meghatározóbb történelmi korszak rajzolódott ki előtte.
A Nő fehér kimonóban kitalált történet, azonban a szereplőket, fontos helyszíneket és momentumokat valós események és személyek ihlették. Többek között például az oisói árvaház, amelyről Naoko tudomást szerez a történet során, a létező Elizabeth Saunders Otthonról lett mintázva, amelyet kifejezetten amerikai férfiak és japán nők „tiltott” gyermekeinek hoztak létre. A háború előtt, alatt és után több mint 10 ezer ilyen csecsemő született, de mindössze valamivel több mint 700 került az árvaházba. Ami talán még érdekesebb, hogy Naoko és az anyaotthonban lévő lányok karaktereit és életútjait az Elizabeth Saunders Otthonból örökbeadott nők történetei ihlették, akikkel Johns San Diegóban találkozott és készített interjút. Ennek a női közösségének máig tagja..
A Nő fehér kimonóban meghatározó történelmi regény, amit minden, a japán kultúra iránt érdeklődő olvasó számára ajánlunk. A könyv azonban nem csak a keleti hagyományok megjelenítése miatt fontos, hiszen a kulturális kötöttségek és a családi tradíciók témaköre olyan, amelyről mindannyiunknak van személyes tapasztalata is. Karen Dionne amerikai írónő a következőképpen ajánlja a kötetet:
„Erős és szívszorító történelmi regény, az emberi lélek fékezhetetlenségének buja és mesteri példája.”