Előfordulhat, hogy egy városkáról elfeledkezzen a világ?
Max Gross debütáló regényében az apró lengyelországi stetl, Kreskol évtizedek óta boldog elfeledettségben él, a civilizáció vívmányaitól érintetlenül, változatlanul. Lakói zavartalan békességben töltik napjaikat, mit sem tudva a holokauszt borzalmairól vagy a hidegháborúról. Itt nincsenek autók, nincs elektromosság, sem internet vagy vezetékes víz. Ám egy friss házasságban kipattanó botrány dagadni kezd, túlnő a városka határain, és ennek eredményeképpen a kreskoliak egyszer csak szembesülnek a 21. század létezésével. A külvilág pedig mindent megtesz, hogy a keblére ölelje és magához emelje az elfelejtett várost – akár akarják a lakói, akár nem. A különleges könyv nagy visszhangot keltett a nemzetközi sajtóban, a Publishers Weekly szerint:
„Élénk és ötletes... Gross szórakoztató, olykor nyugtalanító meséje kacagtató pillanatokat kínál, és egyszerre mutat rá élesen az emberi ostobaságra, ellenálló képességre és a hit erejére.”
Ugyanakkor az önfeledt szórakozás mellett kulturális szempontból is fontos alkotásról van szó. Ezt bizonyítja, hogy a 2021-es évben Az elfelejtett stetl nyerte el a zsidó közösség legrangosabb irodalmi díjának számító, észak-amerikai Nemzeti Zsidó Könyvdíjat. A Zsidó Könyvtanács azokat a kiemelkedő szépirodalmi vagy életrajzi alkotásokat jutalmazza az elismeréssel, amelyek „fontos beszélgetések indítójaként szolgálhatnak a zsidó életről, identitásról, szokásokról vagy történelemről, és szerepet vállalnak az elkövetkező generációk tanításában”.