Veled is előfordult már, hogy szívesen megkérdezted volna a szerzőt, mégis mire gondolt pontosan az adott mű létrehozásakor?
Az ausztrál diákok ezt meg is tették: miután a tanulmányaikat lezáró HSC-vizsga egyik feladatául kapták, hogy Ocean Vuong Röpke pillanat csak a földi ragyogásunk című regényét elemezzék, kommentekkel árasztották el az író Instagram-oldalát.
Az ausztrál oktatási rendszer záróvizsga-követelményei régiónként eltérőek, számos területen azonban az ún. Higher School Certificate (röviden HSC, magyarul felsőfokú iskolai bizonyítvány) szükséges ahhoz, hogy a gimnázium elvégzése után a felsőoktatásban folytathassák tanulmányaikat. A neves intézmények a diákok HSC-eredményei alapján kiszámított rangsort használják, amikor a jelentkezők közül kiválasztják azokat, akik bekerülnek az egyetemre és annak különböző akadémiai programjaiba, így nem is kérdés, hogy nagyon fontos vizsgákról van szó. Nem meglepő hát, hogy a diákok kétségbeestek, amikor Ocean Vuong gyönyörű, ám fiatal, tapasztalatlan fejjel sokszor nehezen értelmezhető szövegével találták szemben magukat.
Sokan nehezen értelmezték a regény költőiségét, így nem sokkal a vizsgafeladatok kiosztása után a szerző Instagram-oldalát jóformán elárasztották a kamaszok üzenetei. Privát üzenetben és kommentben faggatták a vietnámi származású írót, hogyan kell értelmezni bizonyos kijelentéseket, illetve sok fiatal amiatt panaszkodott, hogy miatta fog megbukni – mindezt némi szlenggel és káromkodással fűszerezve.
Vuong semmit sem értett a helyzetből, külön posztban kérdezett rá, milyen vizsgáról van szó, és miért fog rajta mindenki megbukni. A diákok válaszoltak neki, hogy az ő szövegét, illetve annak egy részletét kell majd elemezniük a szóban forgó vizsgán, de nem tudják maradéktalanul értelmezni a szöveget.
A Röpke pillanat csak a földi ragyogásunk egyszerre meséli el egy migráns család történetét, beszél a szerelemről, az anya hiányáról, szegénységről és szeretetről. A húszas éveiben járó fiú, Kiskutya anyjának írott levelében meséli el családjuk történetét, amelynek gyökerei a háború sújtotta Vietnámtól az amerikai Hartford városáig nyúlnak.
A fiú alámerül anyja bombák szaggatta emlékképeibe, hogy elmesélje a háború okozta traumákat, a kivándorlás és az új otthon keresésének nehézségeit, valamint kettejük függőséggel és frusztrációkkal terhelt kapcsolatát.