1991-ben a Booker-díj jelöltjei között – amelyről azóta kiderült, jelenleg a legfontosabb irodalmi elismerés – csak férfiak szerepeltek, így „válaszul” a britek megalapítottak egy csak női íróknak szóló díjat: a Women’s Prize for Fictiont.
Az elismerést az évek során jó néhányszor szexistának nevezték, mára mégis Nagy-Britannia legrangosabb könyves díjává nőtte ki magát, és 1996 óta minden évben kiosztják.
A Women’s Prize for Fiction feltétele, hogy a jelölésre került mű eredeti nyelve angol legyen, és hogy az Egyesült Királyságban is publikálják. A jelölteket az előző év április 1-jétől a következő év márciusának végéig megjelent könyvek alkotói közül válogatják össze, amiket aztán egy 5 tagú, ismert női írókból és újságírókból álló zsűri értékel három fordulóban, míg végül kiválasztják azt, amelyik elnyeri a 30 000 fontos díjat, és a Bessie nevet viselő bronzszobrot, amit Grizel Niven angol szobrász alkotott meg.
Az idei év zsűritagjai Anita Sethi, Lorraine Candy és Pandora Sykes, akik többek közt a The Guardian, a Sunday Times és a Vogue újságírói, valamint Dorothy Koomson író, és Mary Ann Sieghart rádiós műsorvezető, a The Times korábbi szerkesztő-asszisztense.
A március 8-án közzétett 16 fős jelöltlistán többek közt Elif Shafak új könyve, a két különböző ország által kettészelt, szinte folyton háborúban álló ciprusi fővárosról, Nicosiáról, és egy nehéz utat bejárt szerelemről szóló Az eltűnt fák szigete is szerepel.
A brit–török írónő mellett hat amerikai, egy kanadai, öt brit, két új-zélandi és egy trinidadi alkotó versenyez, akik közül öten elsőkönyvesek. Elif Shafakot már 2008-ban is jelölték a díjra Az isztambuli fattyú című művével, ami az 1915-ben Törökországba deportált és lemészárolt örmények, szétszakadt családok és erős nők történetét dolgozza fel fikcionalizált formában, és ami miatt perbe is fogták az írónőt Törökországban.
A második körbe jutott könyvek listáját várhatóan április 27-én publikálják, a győztest pedig június 15-én hirdetik ki.
A Women’s Prize for Fictiont egynél többször még nem nyerte el senki, azonban nem Shafak az első, akit többször jelöltek, hiszen A szolgálólány meséje szerzőjét, Margaret Artwoodot háromszor is jelölték, és bár a díjat egyszer sem nyerte el, jelöléseinek számával rekordernek számít.
A 2022-es díj esélyeseinek teljes listáját itt olvashatod.