Az Európa Könyvkiadó kedvelt sorozata, az Európa Kapszula Könyvtár sokféle csodálatos művet kínál – legyen az klasszikus vagy kortárs, tragikus vagy komikus. A könyvek letisztult, de annál színesebb borítókkal kerülnek kiadásra, amelyek fantasztikusan mutatnak minden összeállításban a könyvespolcon. Olyan regényeket találunk itt, mint az Üvöltő szelek Emily Brontë-tól, A világítótorony Virginia Woolftól, vagy Helen Fieldingtől a Bridget Jones naplója. A Kapszula Könyvtár igazi klasszikusokkal bővült.
William Golding 1954-ben íródott könyve, A Legyek Ura is színes borítót ölt magára. A történet szerint egy csapat angol fiatal repülőgépe lezuhan egy lakatlan szigetre, ahol Robinson Crusoe módjára próbálnak meg civilizációt építeni. A könyv elgondolkodtató társadalmi kérdéseket feszeget arról, hogy az uralkodni vágyás vajon velünk született, vagy tanult képesség. Sokan úgy hivatkoznak A Legyen Urára, mint olyan műre, amelyet mindenkinek legalább egyszer el kell olvasnia az életben.
A második alapmű Sylvia Plath önéletrajzi ihletésű, de fiktív elemekkel tarkított regénye, Az üvegbura. Végigkövethetjük Esther, egy amerikai egyetemista lány életének alakulását, amely nagyon szerencsésnek mondható: kiváló iskolába jár, és gyakornoki lehetőséget kap egy neves New York-i divatlapnál, mégis úgy érzi, megfullad az üvegbúra alatt. Plath végigkalauzol minket a saját fejében, és bemutatja, milyen súlyos mentális betegséggel élni ennyire fiatalon.
A Rozsban a fogó szerepel az új kötetek listáján következőként, amely Jerome David Salinger Zabhegyező című nagy hatású regénye új fordításban. A mű középpontjában egy 17 éves amerikai srác „lázadása” áll. Holdent már a negyedik iskolából csapták ki, és az azután következő pár nap eseményeit meséli el nekünk. Éppen New York utcáin bóklászik, mulatókba jár, és vagy gyanús hotelekben, vagy az utcán alszik. Tökéletesen ábrázolja, milyen lázadó kamasznak lenni.
Bulgakov orosz drámaíró korszakalkotó regénye, A Mester és Margarita is beköltözik a Kapszula Könyvtárba. A hányatott sorsú regény a sztálini zsarnokság miatt csak többszöri átírást követően, az író halála után jelent meg. A Sátán moszkvai kalandjain keresztül világít rá groteszk és szatirikus módon az 1920-as évek orosz viszontagságaira, bemutatva a történelmi eseményeknek kiszolgáltatott vívódó, tehetetlen kisembert.
A lista következő kihagyhatatlan, kötelezően elolvasandó műve az 1984 George Orwelltől. Igazán realisztikusan mutatja be a disztópiát, amely a mai napig aktuális, hiszen néhol a világ majdnem belesodródott a regényben ábrázolt helyzetekbe. Orwellt valóságos jósnak tartották, ugyanis a könyv 1949-ben íródott, de mesterien felvázolta a későbbi diktatúrák rendszerét. Elgondolkodtató, zseniális, egyben nyomasztó.
Az utolsó klasszikus nem más, mint Bohumil Hrabal cseh író regénye, a Házimurik. Önéletrajzi ihletésű, noha a feleség szemszögéből olvashatjuk, a szerző tehát gyakorlatilag kívülről mutatja be önmagát; ez a trilógia első része. A könyv hangulatát tökéletesen jellemzi Kapusi_Farmosi_Dóra moly.hu-felhasználó leírása: „Ha meg szeretném határozni, milyen érzés volt olvasni ezt a regényt, akkor valami ilyesmit mondanék: Hrabal a fejében kavargó gondolatokat szédületes gyorsasággal dobálta egy ötvenliteres bödönbe, megkavarta, sört öntött rájuk, két pohár folyóvizet, némi kutyaszőrt, vakolatízű szerelmet, egy teljesen őrült családot, majd egy újabb, alapos kavarás után az egészet a fejemre öntötte, miközben szökdécselve körbetáncolt. Mire kitöröltem az arcomba ömlő kulimászt, már csak a hátát láttam, ahogy épp a folyópartra rohant arcot mosni. Azt hiszem, ezt hívhatják úgy, hogy Hrabal-életérzés.”
A Kapszula Könyvtárba érkezett könyvek közül meg kell említenünk két másik, ám nem klasszikus regényt is. Az első Dmitry Glukhovskytól a Metró 2033, amely – mint a cím is utal rá – 2033-ban, Moszkvában játszódik. Posztapokaliptikus állapotot mutat be, ahol a várost szinte teljesen elpusztította a radioaktív sugárzás. A maréknyi túlélő egy metróban bujkál a szörnyetegek elől, és a főszereplő, Artyom kezében nyugszik az emberiség sorsa.
A másik kötet pedig Olga Ravn svéd írónő tollából az Alkalmazottak. A könyv alcíme így szól: 22. századi munkahelyregény, amely találóan foglalja össze a történetet. A jövőben játszódik, de már nem a Földön, hanem a hatezredik hajón. Az ittlévők között vannak emberek és nem emberek is, mindenki azt a kérdést boncolgatja, folytatható-e a munkája úgy, ahogy eddig, és hogy tulajdonképpen mi is az élet. A regény mindvégig humoros, ugyanakkor elgondolkodtató és vészjósló.