Love, amour, amore, Liebe és szerelem. Más betűkkel, más nyelven írt szavak, mégis mindenkiben ugyanazt az érzést keltik. Nem számít, ki hova született, előbb vagy utóbb találkozni fog ezzel a kusza és leírhatatlan érzelemmel, amely néha oly nagyon képes felbolygatni az életünket. Legyen szó a párodról, a 12 éves unokahúgodról, aki most kezdi észrevenni a fiúkat, vagy a szomszéd néniről, mindegyikükből ki fog váltani érzelmeket egy romantikus regény elolvasása, még ha nem is ugyanolyan módon. Vagy azért, mert annyi tapasztalata van a témával kapcsolatban, hogy jólesik egy kicsit nosztalgiázni, vagy mert nagyon kíváncsi.
A svéd szerző több mint 400 oldalas könyvét a hossza ellenére sem lehet megunni, mert olyan szép helyekre kalandozhatunk, ahová sokszor a való életben sem jutunk el. Párizs meseszerű estképe, a Szajna lassú ringatózása és egy borosüveg a kézben: ezek a könnyed belefeledkezést ígérő alaphelyzet díszletei. Azonban a történet olyan komoly témákat feszeget, mint a mindennapos túlhajszoltság egy egyre gyorsuló világban; a mérgező szülő-gyermek viszony, a magány és a becsület sokféleképen értelmezhető fogalma egyaránt. Méghozzá abban a bizonyos 1944-es évjáratban, amihez sok mindent, de pozitívumot a legkevésbé tudunk csatolni. Mindez a német megszállás alatt lévő Bordeaux-ban történik. Az egyetlen, ami kitart könyv kezdetétől a végéig, Bente Hammar bor iránt érzett szeretete. Mindez egy kis tiltott szerelemmel és kalandos nyomozással fűszerezve.
„Nagyon élveztem az elbeszélés stílusát, a borospalackot övező rejtélyt, a bor szeretetét, ami az egész könyvet átitatja, és a szívszaggató múltbéli történetet. Remek olvasmány, különösképpen azoknak, akik szeretik a bort és Franciaországot, és érdekli őket a második világháború története.” - Anna Granberg, svéd író
Sheila O’ Flanagan a legnépszerűbb kortárs ír szerzők egyike. Regényeiből több mint kilencmilliót adtak el világszerte, és 2011-ben elnyerte az Év Populáris Könyve díjat az ír Év Könyvén. A téma kifejezetten érdekes, mert egy radiográfus szemszögéből közelíti meg a felhőtlen szerelem világát. Azonban a felhők elérkeznek, és olyan váratlan fordulatokat vonnak maguk után, melynek következményeképpen főszereplőnk egy melegebb éghajlatra menekül, ahogyan azt néha mi is tennénk a hideg elől. Ezért is nagyszerű választás, ha már teljesen szétfagytunk a hóember építése közben, és el szeretnénk repülni Spanyolország meleg tengerpartjaira.
„Teljesen elvesztem Juno történetében és a Villa Naranjában. Úgy éreztem, mintha Spanyolországban lettem volna vele, ami segített elfelejtenem a sok esőt olvasás közben, mivel túlságosan elragadtattak a napsütéses leírások.” - Goodreads, olvasói vélemény
Egy igazán szívmelengető téli történet Milly Johnsontól, aki 2014-ben elnyerte a romantikus szerzők díját a legjobb szórakoztató regény kategóriájában, és akinek könyvei több mint egymillió példányban keltek el. A sors keze mindig összefonja az összetartozó lelkek életét, és olykor egy katasztrofális múlt után hozza el a csodálatos szerelmet. Noha nem mindig minden zökkenőmentes, és néhanapján titkok felhőzik a csillogó szemeket, Milly gondoskodik a jó sztoriról a kandalló közelében.
„Ebben a könyvben a felszínes karakterű embereknek is lehet szívük, és megtalálhatják lelki társukat. És egy kis égi varázslat is hozzásegített a kielégítő végkifejlethez.” - Amazon, olvasói vélemény
96 életévbe megannyi történet és ember belefér. De mi van akkor, ha sokan már nincsenek az élők sorában, és hiába van helyük a szívünkben, már nem beszélhetünk velük, és nem ölelhetjük meg őket többet? Egy igazán aktuális szerelmes regény a szeretet ünnepére, amely amellett, hogy romantikus, a szeretet fontosságát is megragadja. A világsikerű könyv felhívja a figyelmet az élet mulandóságára és az emlékek gyűjtése mellett azok papírra vetésének fontosságára is.
A Cockleberry Bay-trilógia lezáró részében annyi biztos, hogy semmi sem marad ugyanaz, mint azelőtt volt. Az első részben (Apró bolt az öböl partján) Rosa Larkinnak nem igazán jön be a londoni élet, negatív fordulat követett negatív fordulatot, mígnem egy kellemes „ajándékot” meg nem örököl. Így 25 évesen már Cockleberry Baybe utazhat, ahol a hódolókat nem is tudja számontartani. A második részben (Találkozzunk az öböl partján) már Joshsal, a férjével szövődik tovább a történet, olyan kibogozatlan szálakban, mint hogy megcsalta-e őt, vagy sem.
„Imádom ezt a sorozatot, amelyben van barátság, második esély, dráma, rejtély, család, titkok és igazságok. Ez az utolsó könyv csodálatos olvasmány volt. Hiányozni fognak a karakterek” - Me and My Books
A listáról nem maradhat el egy igazi klasszikus, ez esetben Emily Brontë Üvöltő szelek címet viselő romantikus regénye, amelyben a szereplők a gyermekek meseországából a felnőttek komoly felelősséggel járó világába lépnek, válnak éretté a szemünk láttára. Bár az iskolapadban ülve mint kiállhatatlan kötelezőt kezeltük, megéri rászánni az időnket, mert nem véletlenül tartják az egyetemes irodalom egyik legfontosabb alappillérének. Az 1847-ben megrajzolt Heathcliff és Catherine Earnshaw viszonya ma Tessa és Hardin rögös kapcsolatára hasonlít. A cselekményvezetés nem a jól megszokott lineáris történetmesélést követi, hanem mindig egy-egy szereplő tekint vissza és meséli el a szerelmes pár életét, és hogy hogyan jutottak oda, ahova. Több film is készült már belőle. Érdekesség, hogy Emily Brontë-nek ez az egyetlen regénye, és ezt is a halála előtti évben alkotta meg.