Miriam Toews önéletrajzi ihletésű kötete, a Margaret Atwood ajánlása szerint „egyszerre humoros és fájdalmasan szomorú” Minden kis nyamvadt bánatom idén nyár elején jelent meg magyar fordításban.
A regény két, mennonita családban nevelkedett nőtestvér történetén keresztül mutatja be a depresszió természetét, a környezet mentális betegségekre adott reakcióját, a kórházi ellátás gyakran kilátástalan útvesztőjét. Egyszerre szórakoztató és elgondolkodtató, finom és felkavaró mű a szeretet határairól és az elképzelhetetlen kihívásokról, amikor a gyermekkor a felelősségek új, felnőtt országává válik.
A Minden kis nyamvadt bánatom nem titkoltan önéletrajzi vonatkozású: Miriam Toews egy mennonita közösségben nőtt fel, nővére pedig súlyos depressziót követően 2010-ben öngyilkosságot követett el – ahogyan 12 évvel korábban édesapjuk is. Mint arról az írónő a vele készült interjúkban beszámol, a könyv megírásának egy másik motivációja a kanadai mentális egészségügyi ellátás kíméletlensége miatt érzett haragja volt:
„Mindig úgy éreztem, hogy vannak bizonyos hasonlóságok egy kórház és egy templom között – ahogy szinte bűntudatot keltenek a betegben, amiért beteg és segítségre szorul. És ez az, ami a mennonita egyház gerincét is alkotja: a bűn, a bűntudat, az engedelmesség.”
Miriam Toews 1961-ben született Kanadában, jelenleg is Torontóban él. Írói és újságírói munkássága mellett színészként szerepelt a cannes-i filmfesztivál Zsűri-díjával elismert, Stellet Licht című mexikói filmben. Eddig megjelent hat könyvével számos rangos irodalmi elismerésben részesült, többek közt neki ítélték a tekintélyes kanadai Governor General’s Awardot is, amit korábban Alice Munro és Margaret Atwood kapott. A Minden kis nyamvadt bánatom 2015-ben elnyerte a Kanadai Írószövetség irodalmi díját, és a rangos Folio-díj rövid listájára szintén beválogatták.
A kanadai írónő regényeiben gyakorta foglalkozik a mennonita közösségek nőiszerepeivel és az elhallgatott történetekkel. Women Talking című nagy sikerű regénye magyarul várhatóan idén ősszel jelenik meg Nők beszélgetnek címmel.