Egészen elterjedt jelenség azt füllenteni, hogy olvastunk már valamit, pedig valójában nem is… De mi lehet ennek az oka, és milyen könyvekről félünk bevallani, hogy még nem olvastuk őket?
A Sky Arts, az Egyesült Királyság népszerű kulturális tévécsatornája egy kutatás során több mint 2000 főt kért meg, hogy vallja be, milyen könyvekről hazudik a leggyakrabban, és milyen indokkal.
A The Independent által közzétett felmérés szerint a kutatásban résztvevők mintegy 31 százaléka azért füllent az olvasási szokásairól, hogy intelligensebbnek tűnjön, ennek elérése érdekében pedig még fotót is posztol a közösségi oldalaira a könyveiről; 37 százalékuk pedig mindössze csak csatlakozni szeretne egy, a szóban forgó műről való beszélgetéshez.
Ezek azért elég ártatlan indokok, nem? De mi van akkor, ha nem tudják elég jól leplezni az igazságot?
A The Times és The Sunday Times brit napi- és hetilapok számára a Cheltenham Literature Festival résztvevői bevallották, hogy ilyenkor kínosan hümmögve azt mondják, nagyon régen olvasták az adott könyvet vagy könyveket. Vagy egyszerűen a tévés adaptációkból megszerzett tudásukra támaszkodnak, amikről köztudott, hogy legtöbbször csak a jéghegy csúcsai.
Nem meglepő módon a britek által leggyakrabban füllentésre okot adó 20 könyv listáját többnyire olyan klasszikusok uralják, mint a Háború és béke (Lev Tolsztoj), a Rómeó és Júlia (William Shakespeare), vagy a Büszkeség és balítélet – a női irodalom úttörője, Jane Austen tollából. Az első helyen a könyvek könyve áll, maga a Biblia, de előkelő helyen szerepel Stephen Hawking modern fizikáról szóló ismeretterjesztő könyve, Az idő rövid története, valamint Vladimir Nabokov orosz író Lolita című regénye is. Utóbbi bár eredeti nyelven 1955-ben jelent meg, Magyarországon csak 1987-ben adták ki, és annak ellenére vagy épp azért olyan népszerű olvasmány, mert rendkívül érzékeny témát dolgoz fel.
20. Ayn Rand – Az ősforrás
19. Sylvia Plath – Az üvegbúra
18. Yuval Noah Harari – Sapiens
17. Malcolm Gladwell – Fordulópont
16. James Joyce – Ulysses
15. Vladimir Nabokov – Lolita
14. Ernest Hemingway – Az öreg halász és a tenger
13. Homérosz – Odüsszeia
12. Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij – Bűn és bűnhődés
11. Stephen Hawking – Az idő rövid története
10. Mark Twain – Tom Sawyer kalandjai
9. Robert Louis Stevenson – A kincses sziget
8. Lev Tolsztoj – Háború és béke
7. Herman Melville – Moby Dick
6. Charles Dickens – Szép remények
5. Jane Austen – Büszkeség és balítélet
4. George Orwell – 1984
3. William Shakespeare – Rómeó és Júlia
2. Harper Lee – Ne bántsátok a feketerigót!
1. Biblia
Mivel ezeknek a műveknek a legtöbbje kötelező olvasmány a brit iskolákban, egy, Magyarországon végzett hasonló kutatás valószínűleg merőben más eredményeket hozna. Az azonban még így is biztos, hogy a britek a világtörténelem legkiemelkedőbb alkotásairól szokták azt füllenteni, hogy már olvasták. Ebben talán nem célszerű követni a példájukat, hanem füllentés helyett inkább valóban elolvasni ezeket a könyveket; kivétel nélkül mindegyik kapható magyar nyelven nálunk is, a legtöbbjük a Moobius kínálatában is!