Civilizációk összecsapása – ezúttal 66 millió évvel az ember megjelenése előtt, a földtörténeti krétakorban.
Isten vajon csáprágós hangya vagy Tyrannosaurus rex méretű és alakú? Milyen magasak a dinoszauruszok építette felhőkarcolók, és mekkora buszba férnek be a munkába igyekvő Stegosaurusok? Hány hangya szükséges egy Tarbosaurus baatar földbe döngöléséhez? És biztonsággal telepíthet-e egy hangya lehallgatókészüléket egy dinó dobhártyájára? Cixin Liu krétakori elképzelhetetlenül fantasztikus meséjében ezekre a meghökkentő kérdésekre is megleljük a választ.
Ki ne emlékezne a Háromtest-trilógia magányos hangyaexpedíciójára, mikor (A sötét erdő című rész elején) a parányi állat egy sírkövön bolyongva a kozmikus civilizáció axiómáinak megszületésének tanújává válik?… Cixin Liu kisregényében a földtörténeti krétakor intelligens hangyái maguk is civilizációt hoznak létre – szimbiózisban az ugyancsak értelmes dinoszauruszokkal. S ezzel kezdetét veszi az évezredeken átnyúló, elképesztően nagyszabású kaland!
Szatirikus mese. Politikai allegória. Ökológiai vészcsengő.
Cixin Liu a kínai sci-fi irodalom új generációjának leginnovatívabb és legeredményesebb képviselője, aki elsöprő sikereket aratott a Háromtest-trilógiájával, elbeszélésében a késő krétakor fantasztikus világába kalauzol el, ahol intelligens hangyák és értelmes dinoszauruszok civilizációi küzdenek egymással – a fennmaradásért és a bolygó megmentéséért. Talán más, önmagukat szintén értelmesnek tartó fajok számára is tanulságos módon…
Az értelem kétélű fegyver. A Föld kontinenseit, majd a világűrt is meghódító dinoszauruszok és hangyák csodás civilizációja vajon miért ítéltetett feledésre – a nukleáris tél porával takarva? Hogy nyomában aztán megjelenhessen az ember…
Cixin Liu (1963), a világszerte kétmilliónál is több példányban elkelt Háromtest-trilógia Hugo-díjas és kilencszeres Galaxy-díjas kínai szerzője tavaly elnyerte a Szellemi Tulajdon Világszervezete és a Kínai Nemzeti Szerzői Jogi Hivatal szerzői díját.
Cixin Liu Háromtest-trilógiájának elsöprő globális sikere a 2014-es angol megjelenésével kezdődött – az akkor hivatalban lévő amerikai elnök, Barack Obama is melegen ajánlotta mint kedvenc olvasmányát. Az amerikai elnökön kívül George R. R. Martin, a Trónok harca írója is rajongója a regénynek. Nem véletlen, hogy a könyveiből készült nagy sikerű filmsorozat alkotói közreműködnek a Háromtest-trilógia netflixes adaptációjában. A siker borítékolható: már az író Vándorló Föld (The Wandering Earth) című kisregényéből készült nagyszabású kínai film is hatalmas kasszasikernek bizonyult Kínában 2019-es bemutatásakor.
Az Európa Könyvkiadó gondozásában 2016–2019-ben megjelent magyar kiadás három kötete – A Háromtest-probléma, A sötét erdő, A halál vége – Pék Zoltán és Dranka Anita fordításában olvasható.