A világhírű és sokszorosan díjazott kínai sci-fi-író, a Háromtest-trilógia szerzője, Cixin Liu fantasztikus tudománytörténetet elmesélő regényében mindezek a kérdések felmerülnek a jobbára kínai katonai fegyverfejlesztő bázisokon kísérletező tudósokban, akik újhullámos fegyverként akarják bevetni az általuk létrehozott gömbvillámokat a háborúban álló Kína ellenségeivel szemben.
„A Gömbvillám erőteljes, ötletes fikció, figyelemre méltó jártassággal a tudományos feltárás terén és a tudásra való törekvés buktatói tekintetében.”
SFBook Reviews
„A Gömbvillám már mindazokat az elemeket tartalmazza, amelyek Cixin Liut a Háromtest-trilógia révén világszerte elismertté tették: fantasztikus módon elbeszélt tudománytörténet, valamint a »milyen veszélyeket rejt, ha a technológia rossz kezekbe kerül?« kérdése.”
The Verge
Tizennegyedik születésnapján nem csak a gyertyák lobbannak lángra Csen tortáján. Szülei az ünnepi asztalnál ülve esnek áldozatául egy lakásukba tévedt gömbvillámnak. A trauma hatására a fiú egész életét a különös és pusztító jelenség tanulmányozásának szenteli. Kutatásai az egyetemi évei után nem maradnak észrevétlenek, és a tudományos közösség mellett a katonaság is felfigyel eredményeire – Kína felett a háború sötét fellegei gyűlnek, mindennél lényegesebb, hogy olyan új, különleges védelmi és támadó fegyverzettel álljanak elő, ami már a harcok elharapózása előtt megsemmisíti az ellenfelet. A gömbvillám természetének megismerése pedig csakis a hadászati célokra való alkalmasságának kísérleti feltárása révén érhető el Csen számára. Az útja viharos hegyormokon, fegyverfejlesztési bázisokon és egykori szovjet föld alatti laboratóriumokon át vezet, mígnem az univerzum szerkezetét feltérképezni igyekvő kvantumelméletek titokzatos határvidékére téved – egyben egy terrorista merénylet révén a technológia etikai vetületeivel is kénytelen számot vetni.
Cixin Liu negyedik regénye, a Gömbvillám, mely a nagy sikerű és sokszoros díjnyertes Háromtest-trilógia előtt jelent meg 2004-ben, az egész életét egyetlen cél érdekében makacsul feláldozó ember küzdelmeinek történetét meséli el. Ahogy a tudományos haladás és a hadászati célok közti összefüggésekre és ezek erkölcsi visszásságaira is rávilágít.
Az egy fegyvermániákus őrnagynőt és a trilógia olvasói számára már ismerős Ding Yi professzort is felsorakoztató, sodró tempójú, lenyűgöző technológiai tudással felvértezett katonai tudományos-fantasztikus regényben ugyanakkor kiderül: a gömbvillám csak a jéghegy csúcsa a világ megértése terén.
„Legyen a Gömbvillám a kínai tudományos-fantasztikus invázió ötödik oszlopa.”
World Literature Today
Cixin Liu (1963) a világszerte kétmilliónál is több példányban elkelt Háromtest-trilógia Hugo-díjas és kilencszeres Galaxy-díjas kínai szerzője – szakmáját tekintve informatikai mérnök, aki évekig egy kínai erőműben dolgozott – 2020-ban elnyerte a Szellemi Tulajdon Világszervezete és a Kínai Nemzeti Szerzői Jogi Hivatal Szerzői díját. A Háromtest-trilógia elsöprő globális sikere a 2014-es angol megjelenésével kezdődött – az akkor hivatalban lévő amerikai elnök, Barack Obama is melegen ajánlotta mint kedvenc olvasmányát. Rajta kívül George R. R. Martin, a Trónok harca írója is rajongója a regénynek. A szerző Vándorló Föld című kisregényéből készült nagyszabású kínai film is hatalmas kasszasikernek bizonyult 2019-es bemutatásakor.
2023-ban jelent meg Cixin Liu támogatásával a Háromtest-trilógiát folytató, kiegészítő és felforgató(!) fanfiction a kínai Bao Shu tollából Az idő oltárán címmel, Szanyó Albert fordításában.