A karácsony közeledtével megint kezdődik az ötletelés, hogy mit is adhatnánk sportimádó ismerőseinknek és szeretteinknek. Elsősorban valószínűleg az edzőruhák, cipők vagy sportkellékek jutnak eszünkbe, ezek azonban gyakran igen költségesek, és nem egyszerű tudni, hogy szüksége van-e rájuk az illetőnek. Nehéz lehet ilyenkor eldönteni, mivel is ajándékozzuk meg őket, ám egy izgalmas könyvvel sosem lehet melléfogni!
Össze is gyűjtöttünk tehát pár könyvet nektek, amelyek között minden sportimádó számára találni valami ideális ajándékot, legyen szó egy klasszikus sportéletrajzról, egy különleges stadion ikonikus pillanatairól vagy egyes sportágak mélyebb megértéséről. Még ha nem is sportoló a megajándékozott, ezekkel a könyvekkel teljesen új betekintést nyerhet a sport világába, beleértve annak érzelmi, pszichológiai és filozófiai hátterét.
A fiatal, magának való pécsi fiúnak, Varjas Istvánnak két szenvedélye volt az életben: a fizika és a kerékpározás. Mindkettőben kiemelkedett kortársai közül, sorra nyerte a versenyeket. Ám amikor egy olaszországi csapatban kezdett el edzeni, társai doppingolását látva egy világ omlott össze benne, a sportról mint nemes küzdelemről alkotott elképzelése köddé foszlott.
Horváth Ferenc Szilas, a gyűrűkirály című riportkötetében fokozatosan tárul fel Csollány Szilveszter sikerekben és nehézségekben egyaránt gazdag életpályája. Az olimpiai és világbajnokkal, valamint a pályatársakkal, edzőkkel készített interjúk olvasása közben kiderül, milyen viszontagságos út vezetett a győri gyermekévektől az egyesült államokbeli edzősködésen át a nagytarcsai otthon biztonságos melegéig.
Ez a könyv Budapest egyik szimbólumának állít emléket, s azon túl, hogy bemutatja a nemzeti stadion történetét, igyekszik feleleveníteni megannyi varázslatos eseményt, melyek több generáció életét tették boldogabbá.
„A Népstadion építését ugyan nem sikerült befejezni a sokadik határidőre sem, 1953. augusztus 20-án mégis átadták a létesítményt, amely még így is a világ egyik legmodernebb arénájának számított, és Budapest egyik szimbólumává vált. A hat évtized során azonban alaposan elhasználódott, s noha az 1998-as atlétikai Európa-bajnokság előtt részben modernizálták, végül nem kerülhette el a sorsát a 2002 óta Puskás Ferenc nevét viselő stadion. 2016-ban lebontották, hogy a helyén egy, a XXI. század követelményeinek megfelelő stadion épülhessen.” – részlet a könyv leírásából.
Siniša Mihajlović, avagy ahogy a focirajongók mai napig ismerik, a Bombázó. Minden idők egyik legjobb szabadrúgáslövője alacsony sorból lett a jugoszláv válogatott ifjú reménysége a kilencvenes évek elején.
„Apám Vukováron született, Horvátországban, 1969. február 20-án. A családja szegény volt, nagyon szegény. Büszkén írom, mert a szegénység adott apámnak erőt, és mindannyiunknak örök viszonyítási pont maradt. Ennek köszönhetjük, hogy emelt fővel járunk.” – részlet a könyvből.
Megszámlálhatatlanul sokat írtak már Muhammad Aliról, aki minden kétséget kizáróan az egyik legkedveltebb sportoló volt a világon, emellett pedig milliók példaképe. Ám egészen mostanáig épp az nem szólalt meg, aki a legjobban ismerte őt – egyetlen testvére és legjobb barátja, Rahaman Ali.
„Tisztán emlékszem Muhammad első, edzőteremben töltött napjára. Szinte azonnal bevetette magát a mély vízbe, és ringbe szállt egy idősebb sráccal azt gondolván, hogy különösebb tapasztalat nélkül is állni fogja a sarat. De nem kellett hozzá hatvan másodpercnél több, hogy a bátyám rájöjjön, az eszement vagdalkozás nemigen vezet eredményre.” – részlet a könyvből.