Nincs engedélyezve a javascript.
581159_438503079498424_1613393503_n-1.jpg
Európa Könyvkiadó
december 4.
Faludy György útja az 1988-as diadalútig

Faludy György útja az 1988-as diadalútig

Könyvajánló

Murányi Gábor a HVG 2024. október 10-i számában megjelent cikkében részletesen feldolgozza Faludy György életét és munkásságát, különös figyelmet szentelve az 1980-as évek végén történő magyarországi hazatérésére. Részletes betekintést nyerhetünk Faludy egyedülálló költői életútjába, amelyet emigráció, üldöztetés és az irodalom iránti szenvedély jellemez.

Faludy György már a 20. század közepén is jól ismert költő volt, akinek politikai okokból kétszer is el kellett hagynia Magyarországot. Először a második világháború előtt emigrált, majd 1956-ban, amikor a forradalom leverése után ismét menekülésre kényszerült. Ez az időszak azonban nem jelentette költői tevékenysége végét – ahogy Murányi írja, emigrációja során is megmaradt aktív irodalmi és közéleti szereplőnek. Két éven át szerkesztette a Londonban megjelenő Irodalmi Újságot, majd Máltán, végül Torontóban telepedett le. Életét ezekben az években tanítás, műfordítás és könyvszerkesztés töltötte ki.
Az 1980-as években azonban változás köszöntött be hazánkban, és a Kádár-rendszer kulturális nyitása lehetőséget adott arra, hogy Faludy művei, még ha korlátozottan is, de újra megjelenjenek Magyarországon. 1982-ben a Vigilia folyóirat öt politikamentes verset közölt tőle, majd hasonlóképpen a Mozgó Világ is, azonban ez már komoly konfliktust szított a rendszerrel: „a kulturális politika tűréshatárát folyamatosan megsértő Mozgó Világ bűnei között előkelő helyen szerepelt a Faludy-skandalum” – emeli ki Murányi.

Pokolbeli víg napjaim

Pokolbeli víg napjaim

Faludy György
Európa Könyvkiadó, 2024.09.18.
Faludy György legfontosabb prózakötete ez az 1938 és 1953 közötti éveket bemutató önéletírás, amely a történelem őrült korszakának derűs ábrázolásával, kalandokkal, szerelemmel, színes anekdotáival azonnali nemzetközi sikert is aratott.

A cikk írója külön kitér Faludy Pokolbeli víg napjaim című regényes önéletrajzára, amely nagy jelentőséggel bír mind irodalmi, mind politikai szempontból. A könyv, amely eleinte szamizdat formában jelent meg itthon a 80-as évek végén, őszinte és megrázó beszámoló a recski kényszermunkatáborban töltött idejéről, valamint a kommunista diktatúra brutalitásáról. A könyv mostanra már az ötödik kiadásban jelenik meg, mely lehetővé teszi, hogy új közönségekhez érjen el, és továbbra se veszítsen abból a hatásából, amelyet első megjelenése óta gyakorol a magyar irodalom világára. Biztosan állítható, hogy Faludy önéletrajza nemcsak a saját személyét hozza közelebb az olvasóhoz, hanem a 20. századi magyar irodalom és történelem egy olyan fejezetét is, amelyet az emberi kitartás és a művészi elkötelezettség jellemez.

A szerző korábbi művei:

Fetrengek parázna szabadon
Moobius november karácsony

Fetrengek parázna szabadon

Félszáz istenes versfordítás

Faludy György
Francois Villon balladái Faludy György átköltésében
Moobius november karácsony

Francois Villon balladái Faludy György átköltésében

Faludy György, François Villon
Jegyzetek az idő sodrában
Moobius november karácsony

Jegyzetek az idő sodrában

Újszerű antikvár könyv
Faludy György
Elfeledett versek

Elfeledett versek

(E-könyv)

Kötetbe nem sorolt és publikálatlan művek

Faludy György