Elisabeth (Lee) Miller egészen kivételes életutat tudhatott magáénak. Az angyalarcú nő életében gyermekkorától kezdve fontos szerepet játszott a fényképészet, mely karrierje során a Vouge címlapjáról a párizsi művészvilág varázslatos berkein át egészen a német koncentrációs táborok kegyetlenségéig kísérte őt.
A kezdetben modellként dolgozó Lee 1929-ben döntött úgy, hogy „inkább készít fotókat, minthogy azok tárgya legyen”, és tanítványnak állt Párizsban a neves fényképész-festő, Man Ray mellé, bekerülve így a francia szürrealista művészvilág legbensőbb köreibe. A karizmatikus férfi és a gyönyörű fiatal lány között hamar heves szerelmi viszony szövődött, a szakmai féltékenység és a férfi zsarnoki természete azonban megmérgezte kapcsolatukat. Lee ezután ismét munkát vállalt a Vouge-nál, ezúttal hadi tudósítóként, és a partraszállástól kezdve a II. világháború végéig írta tudósításait és készítette azóta is szenzációnak számító fényképeit. Megörökítette a koncentrációs táborok kegyetlenségét, megmutatta a világnak, hogyan hat a háború a nők életére, és bizony pózolt Adolf Hitler fürdőszobájában is, éppen a Führer öngyilkosságának napján. (Az erről készült fénykép megtekinthető a hivatalos Lee Miller archívumban.)
Ezt a szinte hihetetlen életutat viszi filmvászonra Ellen Kurras, akinek legismertebb munkája az Egy makulátlan elme örök ragyogása. És csakúgy, mint ebben a filmben, a főszerepet most is az Oscar-díjas és négyszeres Golden Globe-díjas angol színésznő, Kate Winslet alakítja majd, aki egy interjúban elmondta, csodálattal tekint Lee Millerre. A film forgatókönyvét Liz Hannah írja, Lee fia, Anthony Penrose könyve, a The Lives of Lee Miller alapján.
A feldolgozás, amelynek munkálatait 2021 tavaszán kezdik, Lee fotóriporteri munkáját mutatja majd be, ahogyan felkeresi a második világháború frontvonalait, és küldetésre indul: felszínre hozza a Harmadik birodalom rejtett igazságait.
„Lee Millernek szenvedélye volt az igazság felkutatása, ez késztette arra, hogy megörökítse a második világháború brutális valóságát, amelyet nyilvánosan ritkán mutattak be; úgy érezte, sokszor elrejtették az igazságot az emberek elől. A film egy olyan utazásra hív, ahol a hűség és az árulás találkozik, és végül feltárja azt is, milyen volt valójában Lee, aki szintén eltemette saját igazságait.” – nyilatkozta Ellen Kuras, a film rendezője.
Ha a te érdeklődésedet is felkeltette Lee Miller különleges személyisége, jó hírünk van számodra! Bár a film a legnagyobb szerencsével is csak évek múlva lesz látható hazánkban, addig sem maradsz élmények nélkül, hiszen az Alexandra Kiadó gondozásában tavaly megjelent A fény kora című nemzetközi bestseller is erről a csodálatos nőről szól! Whitney Scharrer érzéki, gazdag részletességgel megírt történelmi regénye a bohém Párizs kabarévilágától a második világháború által feldúlt európai hadszínterekig, a radikálisan új fotótechnikák feltalálásától a koncentrációs táborok felszabadításának dokumentálásáig repíti az olvasót, betekintést adva a huszadik század egyik leginspirálóbb női karrierútjába. Mindeközben tanúi lehetünk egy ambiciózus nő személyiségfejlődésének, a szerelem és a művészi törekvések sokszor feloldhatatlan ellentétének, és a célok eléréséhez szükséges áldozathozataloknak. A téma kedvelőinek kihagyhatatlan!