Nincs engedélyezve a javascript.
581159_438503079498424_1613393503_n-1.jpg
Európa Könyvkiadó
december 13.
Réz Anna podcastben mesélt szülőségről és alkotásról

Réz Anna podcastben mesélt szülőségről és alkotásról

A könyves világ hírei

A Könyves Magazin podcastjének legújabb epizódjában Réz Anna filozófus mesélt olyan témákról, mint a szülővé válás, az ezzel kapcsolatos társadalmi elvárások, valamint a bűntudat. Utóbbi, pontosabban az anyai bűntudat kiemelt szerepet kapott a beszélgetésben, amely rengeteg kismama életében jelen van.

Réz egyébként ennek az érzésnek külön fejezetet szentelt 2022-ben megjelent, Mardos című könyvében. A szülők gyakran élnek meg erős bűntudatot a gyereknevelés során, különösen akkor, ha úgy érzik, nem felelnek meg a társadalom vagy a saját maguk által felállított elvárásoknak. Kötetében Réz nemcsak az anyai bűntudatot tárgyalja, hanem e komplex érzés mélyebb rétegeit is feltárja. Felteszi a kérdést: miért várja el a társadalom, hogy egy anya mindig tökéletes legyen; és miért alakul ki gyakran bűntudat, ha ennek az elvárásnak valaki nem tud, vagy nem is akar megfelelni?

Mardos
Moobius november karácsony

Mardos

A bűntudatról kilenc fejezetben

Réz Anna
Európa Könyvkiadó, 2022.09.21.
Reggel már ébredéskor mardos a bűntudat, amiért állandóan halogatod a teendőidet? Délben azt szégyelled, hogy műanyag tálcás paradicsomot vettél az előrecsomagolt szendvics mellé, ezzel tovább szennyezve a bolygót? Délután a gyereked megállás nélkül nyomogatja a telefonját, mire rád tör a bűntudat, amiért olyan kevés időt töltesz vele?

A könyv, amely az emberi bűntudat természetét, gyökereit és hatásait elemzi, nemcsak azt mutatja be, miként is befolyásolja életünket ez az érzés a mindennapokban, a párkapcsolatok, vagy akár a társadalmi szerepvállalások terén, hanem arra próbál ösztönözni minket, hogy ne pusztán negatív érzelemként fogjuk fel a bűntudatot, hanem az emberi felelősség, önvizsgálat, és fejlődés részeként értelmezzük. Nagyon fontos szerepet játszik ezenkívül az a kérdés, hogy miért érzünk sokszor olyan helyzetben is bűntudatot, amikor nem feltétlenül van okunk rá: „Ez az alaphelyzete a Mardosnak, hogy egy csomó minden miatt van bűntudatunk, miközben talán van egy olyan gondolatunk is, hogy nem kéne, hogy legyen” – nyilatkozta Réz a podcastben.

A kötet egyébként igen személyes módon nyújt betekintést a filozófiai problémákba, így nemcsak a szakmabelieknek vagy a filozófia kedvelőinek lehet érdekes, hanem mindazok számára is, akik mélyebben szeretnék (meg)érteni saját lelki folyamataikat. A Mardos tehát kihagyhatatlan olvasmány azoknak, akik kíváncsiak, hogyan válhat a bűntudat az önismeret és a fejlődés eszközévé.