Dmitry Glukhovsky Metró 2033 Univerzuma a több mint húsz regényt és egy novellaantológiát követően tovább szélesedett – a sci-fi lengyel nagymestereként is emlegetett Robert J. Szmidt regénytrilógiája a Glukhovsky-világ szerves része lett! A Torony a trilógia második kötete, a Mélység folytatása.
A legelszántabbak és a leghevesebben gyűlölködők halnak meg először. A legalja éli túl, ők pedig folytatják azt, amihez a legjobban értenek: gyötörni a többi túlélőt.
2033 – húsz évvel az atomháború után Wrocław csatornajáratokba kényszerült túlélőit nemcsak a sugárbetegségek, a mutáns állatok és növények, valamint a járványok tizedelik, de az enklávékba tömörült közösségek egymás ellen is könyörtelen csatákat vívnak az erőforrásokért. Ahol már végképp kifogytak az élelemből, az emberek levetik minden emberiességüket, félredobják a tabukat és kannibalizmusra vetemednek. A legendás Fekete Skorpiók nevű katonai alakulat egykori főhadnagya, Szellem, bár az utóbbi tizenöt évét Tanítóként, nyugalomban és békességben töltötte, fiát nevelgetve, kénytelen újra csatasorba állni és megküzdeni nemcsak a saját, de az egész föld alá szorított emberiségmaradék sorsáért is, mivel a második világháborúban a város alá alagutakat építő nácik felsőbbrendűséget hirdető eszméi tovább élnek a korábbi kiváltságaikat mindenáron érvényesíteni kívánó elit által. Manipuláció, árulás, biológiai fegyverek bevetése – semmi sem állhat az útjukba… Egyedül a múltjának démonaitól zaklatott és jelenének kihívásaitól szinte őrületbe kergetett, bosszúszomjas Szellem. Ám az még az ő képzeletét is messze felülmúlja, miféle borzalmak várnak rá menet közben a Toronyhoz…
Robert J. Szmidt társadalomkritikával fűszerezett, nagyszabású regénytrilógiájának második kötete, a Mélység egyenes folytatása, újabb elképesztő és borzongató kalandok sorozatát kínálja a lengyel város, Wrocław föld alatti útvesztőjében, ahol az emberfaló szörnyetegek nem csak a vadállatok soraiból kerülnek ki.
„Fények a Torony romjainak csúcsán? Húsz évvel a katasztrófa után? Ez azt jelenti, hogy élnek még emberek Wrocławban! Robert J. Szmidt, a népszerű lengyel sci-fi-író kalauzolja végig az olvasót az egykor virágzó város alatt kanyargó csatornarendszeren – a mélységben, ahol az erőszak és az árulás az úr. Megtiszteltetés, hogy üdvözölhetem Robertet a Metró 2033 Univerzum világában!” – Dmitry Glukhovsky
A Metró 2033 Dmitry Glukhovsky 2005-ben megjelent műve, melyből egy egész univerzum jött létre. „Ebben a regényemben a Végső Háború kevés túlélője a világ legnagyobb légoltalmi menhelyén, a moszkvai metró alagútjaiban és állomásain talál menedéket… és egymás után jelentkeztek nálam a fiatal írók, mondván: szívesen írnék az én vidékemről, avagy megírom a városom történetét a te világodba, a Metró 2033 Univerzumba ágyazva” – meséli Glukhovsky univerzumának kezdeteiről.
Azóta több mint húsz orosz regény és egy novellaantológia, valamint brit, olasz, francia és – Robert J. Szmidt trilógiája (melynek része a Mélység és A Torony) révén már – lengyel regények váltak ennek az egyre táguló univerzumnak a részévé.
Robert J. Szmidt (Wrocław, 1962) lengyel sci-fi- és fantasyíró, műfordító és újságíró eredetileg tengerésznek készült, de végül sohasem szállt hajóra. A ’80-as években az egyik első legális videókölcsönző tulajdonosa volt, később videójátékkal foglalkozó lapokat indított, majd a sci-fi megszállottja lett, és 2000-ben megalapította a Science Fiction című magazint. A lapszerkesztéseken, irodalmi és filmes díjak alapításán, és a világ második legnagyobb digitális sci-fi-könyvtárának létrehozásán túl maga is írni kezdett, s mára ő lett a legkedveltebb lengyel sci-fi- és posztapokaliptikus író. A Metro 2033 Univerzumhoz 2015-ben megjelent, Mélység című regényével csatlakozott, melyet 2016-ban követett A Torony.