A párizsi Eiffel-tornyot mindenki ismeri – az alkotóját, Gustave Eiffelt azonban csak nagyon kevesen. Az életéről készült nagy költségvetésű francia film Romain Duris és Emma Mackey főszereplésével augusztus 24-én debütált a 32. Festivale du Film Francophone d’Angouleme fesztiválon. Kereskedelmi forgalomba a következő napon került volna, ám ezt végül a koronavírus-járvány várható negyedik hulláma miatt elhalasztották október 13-ra. A 23 millió euróból készülő film forgatására mindössze 3 hét maradt előző évben, mielőtt Franciaország bezárt volna az első hullám miatt.
A történet nem követi szorosan az ismert tényeket, szabadon felhasználja azokat. A film a jelen és a 20 évvel korábbi események között ugrál, amikor a feltörekvő látványmérnök, Gustave Eiffel (Romain Duris) találkozik élete szerelmével, a fiatal Adrienne Bourgès-val (Emma Mackey) Bordeaux-ban.
Szenvedélyesen egymásba szeretnek, és amikor az esküvőt tervezik, kiderül, hogy a lány terhes, így a családja közbelép.
20 évvel később találkoznak újra. Eiffel megözvegyült, 3 gyermek édesapja, Bourgès pedig egy politikus felesége, akinek hatalma van eldönteni, hogy Eiffel megépítheti-e a város látképét uraló 300 méteres tornyot. A férfi harcol a bankokkal, a rosszul fizetett munkásokkal, politikusokkal, városi tisztségviselőkkel és a párizsi polgárokkal is, akiknek először nagyon nem tetszik a torony.
A film igazi erőssége a torony felépítését bemutató jelenetek: a biztonságos betonalap elkészítése, a szegecselés, a különböző elemek víz vagy homok általi levegőbe emelése vagy épp süllyesztése láttán még monumentálisabbnak érezzük az 1889-es világkiállításra elkészült tornyot.
Azonban hogyha szeretnénk megismerni a mérnökzseni életének tényleges eseményeit, a film mellett érdemes kézbe venni a Gustav Eiffelről írt regényes életrajzot is.
A világ számos pontján megtalálható a keze munkája: gondoljunk csak a budapesti Nyugati pályaudvarra vagy a New York-i Szabadság-szoborra. Botrányok és sikerek övezték az életét. Ebben a kötetben nemcsak a mérnökről, hanem a szerelmes férfiról, a gyermekeit imádó apáról, vagyis magáról az emberről is teljesebb képet kapunk. A neves francia újságírónő, Christine Kerdellant hiánypótló regényes életrajza végre bemutatja az embert, aki alkotásaival és találmányaival az egész világot átformálta.