A Nancy Springer Enola Holmes rejtélyes ügyei című könyvsorozatán alapuló Enola Holmes kétségtelenül 2020 legsikeresebb Netflix-filmjei közé tartozik. A Sherlock Holmes fékezhetetlen lendületű, ám testvérénél sokkal szerethetőbb természetű tinédzser húgáról szóló film több héten keresztül vezette a Netflix magyar toplistáját, ami nem is csoda, hiszen neves szereplőgárdájával és sodró történetével 2 óra tömény szórakozást kínál kicsiknek és nagyoknak egyaránt. Azonban nem mindenki volt lenyűgözve Enola Holmes elsöprő sikerétől: az eredeti Sherlock Holmes-történeteket megalkotó Sir Arthur Conan Doyle örökségét ápoló alapítvány nem sokkal a megjelenése után pert indított a film készítői, a könyvsorozat szerzője és minden közreműködő ellen. Az ok igen különös: a vádak szerint a történet túl érzelmesnek, a nőkkel szemben túl udvariasnak állítja be a fiatal Sherlock Holmest.
Sir Arthur Conan Doyle örökségének jogvédelme már nagyrészt elévült, azonban 10, 1923 és 1927 között megírt késői történet továbbra is az alapítvány tulajdonát képezi. A szóban forgó film ugyan Nancy Springer szellemi termékén alapul, az alapítvány mégis úgy ítélte, a készítők olyan elemeket vettek át az eredeti Sherlock Holmes-regényekből, melyek még szerzői jogvédelem alatt állnak. Sherlock Holmes karaktere ugyanis sokáig hűvös racionalizmusáról és távolságtartó, nyers modoráról volt híres, és csak Sir Arthur Conan Doyle késői történeteiben vált a nőkkel (és kutyákkal) szemben tisztelettudóvá és érzelmessé, miután a szerző több hozzátartozóját is elveszítette az első világháborúban. A szerző örökösei úgy vélték, ha az Enola Holmes-film készítői már a fiatal detektívet is felruházzák ezekkel a tulajdonságokkal, azzal megsértik az író eredeti, szerzői jog által védett koncepcióját, hiszen ő csak a kései történeteket szánta ilyen jellegűeknek. A Netflix szerint azonban „az érzelmek és személyiségi jegyek szimplán nem levédhető elemek, és a jogvédelmi törvény értelmében az olyan általános jelenségek, mint a kedvesség, az empátia és a tisztelet – még akkor is, ha ezeket egy szerzői jogvédelem alatt álló karakter fejezi ki –nyilvánosak, mindenki által felhasználhatók.”
A pert több hónapos egyeztetés után végül nemrég mindkét fél beleegyezésével ejtették. Bár nyilvános bejelentés a lezárás menetéről nem érkezett, Aaron Moss, a Copyright Lately szakértője úgy gondolja, megegyezés születhetett az ügyben a felek között. Szórakozottan hozzátette:
„Talán maga Sherlock Holmes képes lenne felgöngyölíteni az ügyet.”
Az Enola Holmes rejtélyes ügyei-könyvsorozat első két kötete az L&L Kiadó gondozásában jelent meg tavaly, és máris nagy népszerűségnek örvend a fiatal magyar olvasók körében. Hamarosan pedig érkeznek a további kötetek is…