„Az összes könyv egy másik helyre és időre nyíló ajtó.”
A történelemből diplomát szerzett amerikai író, Anthony Doerr 2002 óta ontja magából a szebbnél szebb történeteket, amelyek gyakran távoli helyeken vagy távoli korokban játszódnak. 2014-ben publikált regénye, A láthatatlan fény – amely a második világháború szörnyűségeit dolgozza fel varázslatos módon, két kamasz gyermek szemén keresztül – 2015-ben megkapta az amerikai írók és újságírók számára kiosztott legrangosabb elismerést, a Pulitzer-díjat is.
A regény, amit azóta a The New York Times olvasói beválasztottak az elmúlt 125 év legjobb regényei közé – és olyan hírességek ajánlják, mint a divattervező és zenész Nicole Richie, vagy a Szex és New York Carrie-je, Sarah Jessica Parker –, újra elérhető az Alexandra Kiadónál. Ráadásul hamarosan Netflix-minisorozatként is élvezhetjük: a szereplőgárdát olyan nagy nevek erősítik, mint Mark Ruffalo vagy Hugh Laurie.
És ha ez nem lenne elég, hamarosan magyarul is megjelenik Anthony Doerr 2021 szeptemberében kiadott, legújabb regénye, a Felhőkakukkvár, amely közel 800 évet felölelő időutazás.
Hogyan nyújthat valakinek menedéket egy régi, poros kézirat 1452-ben Konstantinápolyban, a török hódítások idején; sikert egy pusztuló világban élő öregembernek 2020-ban, és emlékeket egy a Földön sosem járt fiatal lánynak a 22. században?
Az írás és a rajzolás két olyan médium, mely azóta velünk van, mióta az ember elkezdett kommunikálni, és lejegyezni az emlékeit, gondolatait. A vésett kőtáblák, állatbőrre festett motívumok, papíruszra körmölt történetek olyan letűnt korokról és emberekről mesélnek, amelyek visszafordíthatatlanul eltűntek az idő múlásával, így hátrahagyva azonban – kis odafigyeléssel – a történelem, valamint az emberiség létezésének bizonyítékául, emlékéül szolgálhatnak évszázadokon keresztül.
Anthony Doerr új regénye, a Felhőkakukkvár, talán épp ezt próbálja elmondani.
,,– De a könyvek meghalnak, éppúgy, mint az emberek. Halálukat lelik a tűzben vagy a vízben, a férgek mohó szája vagy a zsarnokok szeszélyei által. Ha nem vigyázzák őket, eltűnnek a világból. És amikor egy könyv eltűnik a világból, az emlékezet újabb halált hal.”