Az egyre hamarabb sötétedő esték, és egyre hűvösebb, esős nappalok könnyen elronthatják a kedvünket, és táplálhatják a változó világ miatt érzett aggodalmunkat… Azonban olyan dolgoknak, amelyeken nem tudunk változtatni, nem szabad túl sok teret engednünk a gondolatainkban, különben azok szép lassan megmérgezhetik a lelki egyensúlyunkat.
Összpontosítsunk inkább arra, ami boldogságot hoz a mindennapjainkba: számomra – és szerintem számotokra is – az olvasás ilyen.
Az őszi délutánok és esték bár sokszor borongósak, pont tökéletesek ahhoz, hogy kényelmesen bevackoljuk magunkat az aktuális olvasmányunkkal, és néhány órára magunk mögött hagyjuk a való világot. Ez a szeptember ráadásul rengeteg érdekességet, programot kínál a könyvimádóknak!
Először is, nemrég elstartolt az idei év két legjobban várt sorozatfeldolgozása: a George R. R. Martin Tűz & Vér című históriáskönyvén alapuló Sárkányok háza, valamint A Gyűrűk Ura előzménytörténetét bemutató A hatalom gyűrűi. Mind az HBO, mind pedig az Amazon Prime energia- és pénzbefektetést nem kímélve dolgozott azon, hogy felejthetetlen élményt nyújtson azok számára, akik újra Westerosra és/vagy Középföldére látogatnának; és a rekordnézettségek, az első kritikák és persze a személyes véleményem szerint nem okoztak csalódást. Szerintem nem túlzás azt állítani, hogy idén ősszel egy fantasyrajongó sem fog unatkozni!
Persze a Sárkányok háza alapjául szolgáló könyv, valamint J. R. R. Tolkien ikonikus művének hazai kiadócsoportjaként mi is újdonságokkal készültünk a rajongóknak: mostantól mind a Tűz & Vér, mind pedig A Gyűrűk Ura gyönyörű, új, puha kötésű kiadásban is elérhető a kínálatunkban.
Természetesen azok számára, akik a klasszikusabb, kemény kötésű kiadásokat részesítik előnyben, ezeket is újra elérhetővé tettük.
Akkor sem kell aggódnunk, ha az otthoni sorozatnézés helyett inkább kimozdulnánk: szeptember 29. és október 2. között ugyanis minden olvasót vár a 27. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál! Ahogy eddig minden évben, az Európa Könyvkiadó standjánál most is rengeteg újdonsággal várunk majd benneteket. Ráadásul kiadócsoportunk számos szerzője – többek között Háy János, Mucsi Zoltán, Szántó Dániel és Bódis Kriszta – dedikál a Könyvfesztivál során. Emellett pedig izgalmas könyvbemutatókkal is várunk: érkezik hozzánk Pozsonyból az Óramágusok-sorozat szerzője, Natalia Sherba, aki a ciklus ötödik kötetének magyar megjelenése alkalmából igazi fantasy-forgatagot varázsol majd a Millenárisra.
És ha már a fantasy műfajnál tartunk: a fesztiválon bemutatásra kerül Szántó Dániel legújabb regénye is, amely kivételesen nem egy vérfagyasztó krimi, hanem egy sötét és fordulatos krónika a klasszikus fantasy rajongóinak.
És persze nem feledkezhetünk meg az idei Könyvfesztivál díszvendégéről, a Nobel-díjas Szvetlana Alekszijevicsről sem, akivel szombat délután lesz lehetősége találkozni az olvasóknak. A részletes programtervet napokon belül megosztjuk veletek a Facebookon és a Moobius Magazinjában!
Könyvújdonságokért azonban nem kell még addig sem várni, hiszen a Könyvfesztiválra érkező kiadványaink többsége már elérhető az oldalainkon! A teljesség igénye nélkül hadd ajánljak néhányat számotokra.
Érkezik például az Eleanor Oliphant köszöni, jól van rajongóinak ajánlott #1 The New York Times-bestseller, A szobalány. Molly Gray más, mint a többiek. Nehezére esik a szociális készségek elsajátítása, és gyakran félreértelmezi mások szándékait. Egyedi személyisége és a takarítás megszállott imádata azonban mintha egyenesen szobalánynak teremtette volna! Ám aznap, amikor a hírhedt és vagyonos Charles Black lakosztályába lép, egy holttestre bukkan, és eddig rendezett élete fenekestül felfordul. Nita Prose elsöprő sikerű regényéből Florence Pugh főszereplésével készül filmadaptáció.
A Könyvfesztiválon vehető majd kézbe először Réz Anna filozófus esszékötete, a Mardos – A bűntudatról kilenc fejezetben. A szerző sok humorral és mély megértéssel ered a nyomába, miért mardos minket olyan gyakran a szégyen és a bűntudat. Különleges könyv, amelynek legnagyobb tanulsága, hogy nem vagyunk egyedül a sokszor nevetségesnek tűnő bajainkkal, és hogy végeredményében ezektől az érzésektől leszünk mind emberiek.
Ha már a humornál tartunk, mindenképpen említést érdemel Michal Hvorecký Tahiti utópiája. Vajon milyen lenne a világ, ha a trianoni békediktátum után a Felvidék továbbra is Magyarország része marad, és sosem jön létre Szlovákia? Mi lett volna a szlovákokkal? Michal Hvorecký regényében az erőszakos asszimiláció hatására kivándorló népesség a Csendes-óceán közepén, Tahiti gyönyörű szigetén lel új hazára, távol a nyugati civilizációtól. A Tahiti utópia alternatív történelmi regény, provokatív és elgondolkodtató szatíra, ami alapján a szlovákok és a magyarok (továbbá a nagyhatalmak) is újragondolhatják 20. századi históriájukat, és szembenézhetnek a múltjukkal – valamint a jelenükkel! Ráadásul a Kelet-Európa szakértőjének és a kontinens egyik legizgalmasabb fiatal írójának tartott szerzővel személyesen is találkozhattok majd a Könyvfesztiválon, hiszen a Szlovák Nagykövetség jóvoltából ő is hazánkba látogat.
A történelmi regények szerelmeseinek egy másik újdonsággal is készülünk: új, javított kiadásban érkezik Cserhalmi Dániel első regénye, a Csengőfrász! Ez az ÁVH-regény egyszerre fordulatos politikai krimi, hiteles történelmi regény és szépirodalmi igényességgel megírt, feloldhatatlannak tűnő lélektani dilemmákat megfogalmazó történet, amelynek első kiadását hamar elkapkodták az olvasók.
Végül, de nem utolsósorban hadd ajánljam nektek a Szólásszabadság című újdonságunkat, amelyben az Oxford és a Stanford Egyetem professzora, a világ 100 legbefolyásosabb embere közé sorolt Timothy Garton Ash invitálja vitára az olvasót. Vajon mi fér bele a szólásszabadság fogalmába? És honnan tudhatjuk, hogy a közösségi hálón tett kijelentéseinknek milyen következménye lesz? Rendkívül érdekes és elgondolkodtató könyv, amelyet mindenkinek ajánlok, aki valaha is érzett bizalmatlanságot az internetről ránk zúduló információáradat miatt.
És ugyan ezekre még egy kicsit tovább kell várnunk, végre megoszthatom veletek azt a két egészen különleges életrajzot, amelyeken az elmúlt hónapokban dolgoztunk.
Először is október 7-én érkezik Pécsi Ildikó egyetlen életrajza, az Úgy, ahogy volt. A Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművésznő maga kezdte el írni memoárját, majd később, amikor már betegsége nem engedte az írást, hangfelvételeken folytatta élettörténetének elmesélését, és a könyvet jegyző „fogadott fiára” bízta, hogy a rögzített anyag alapján készüljön el a teljes életrajz. A 2020-ban, nyolcvanévesen elhunyt Pécsi Ildikó kendőzetlenül nyilatkozik sikerről és földbeállásról, bizonytalanságról és családi szégyenről, soha nem hallott viszonyokról és szakmai irigyeiről is.
Majd az Úgy, ahogy volt megjelenése után kevesebb mint két héttel, október 18-án jelenik meg az Alexandra Kiadó gondozásában az a könyv, amely az egyik legkedvesebb számomra ebben az évben: az Ismerős Arcok énekes-dalszerzője, Nyerges Attila önéletrajza. A közös munka során személyesen is megismerhettem Attilát, és kevés olyan emberrel találkoztam, aki a kétségtelen siker mellett ilyen jóindulatú és tiszteletteljes tudott maradni, mint ő. Az Egy ismerős arc oldalain a rajongók is betekintést nyerhetnek egészen különleges életútjába, és hiteles képet kaphatnak az összmagyarságot megszólító dalok szerzőjéről. Mindkét önéletrajz kizárólag az Alexandra Kiadócsoport oldalain rendelhető elő – a már megszokott 30% előrendelői kedvezménnyel –, így, ha elsőként szeretnétek kézhez kapni őket, ne késlekedjetek!
Kívánom mindannyiunknak, hogy sok erőnk legyen a jó és számunkra fontos dolgokra, emberekre koncentrálni, és hogy a kihívások ellenére is megtaláljuk a szépet az elkövetkezendő őszi hónapokban. Ha támogatásra lenne szükségetek, forduljatok a könyveinkhez, vagy látogassátok meg a Moobius Idővonalát, és legyetek részesei egy kedves, jóindulatú könyves közösségnek!
Szeretettel: Alexandra